Cévy

Životní styl je důležitý faktor prevence chorob srdce a cév.Cévy si můžeme zjednodušeně představit jako potrubí, kterým v těle proudí krev. Spolu se srdcem vytvářejí uzavřený krevní oběh. Cévy zahrnují jak tepny (arterie), tak žíly (vény). Tepny odvádějí okysličenou krev ze srdce k orgánům a tkáním celého těla. Srdce pumpuje do tepen krev pod velkým tlakem, proto musí být jejich stěna silná a pružná. Největší tepnou je aorta, která se postupně větví do menších tepen a tepének, na které navazuje síť krevních vlásečnic.

Chronické žilní onemocnění dolních končetin patří mezi nejrozšířenější civilizační choroby. Ze statistik vyplývá, že trápí každou druhou ženu a každého čtvrtého muže. Velká většina lidí však tento problém vůbec neřeší, nebo spoléhá na samoléčbu ve formě doplňků stravy. Podobný postup je však riskantní a nevhodný.

Doporučujeme: https://superherba.cz/produkt/beta-heart/

Mezi prvotní příznaky chronického žilního onemocnění patří bolesti nohou, otoky nohou – zejména kolem kotníků, pocity těžkých nohou nebo noční křeče. Mnozí lidé právě tyto projevy nejčastěji podceňují a víc než onemocnění je přičítají projevům únavy či stárnutí.

Když ale tyto problémy nezačnou řešit již v tento okamžik, hrozí jim další fáze onemocnění, kdy dochází ke vzniku metliček, jež postupně přecházejí ve vystouplé křečové žíly a mohou vyvrcholit i v bércový vřed.

„Tyto vážnější projevy jsou způsobeny porušením cesty pro návrat žilní krve zpět k srdci, během které musí žíly bojovat s gravitací. Zdravé žíly jsou vybaveny chlopněmi, které zabraňují zpětnému toku krve. V nemocných žilách jsou však kvůli probíhajícím zánětlivým procesům na žilní stěně chlopně nedomykavé,“ vysvětluje MUDr. Petra Zimolová z Fakultní nemocnice v pražském Motole.

Příčin žilního onemocnění je hned několik

Velkou roli zde sehrává dědičnost, kterou ale bohužel příliš ovlivnit nedokážeme. Mezi další faktory patří biologický věk, hormonální změny, nadváha, nedostatek pohybu, dlouhé sezení či stání nebo třeba nezdravá strava. Většinu těchto faktorů již ovlivnit můžeme, a to například konkrétním režimovým opatřením.

Přírodní léčba:

 Kaštany

Nejen tradiční medicína používá pro léčbu křečových žil extrakt z plodů jírovce – kaštanů. V roce 2002 bylo klinickou studií britských vědců potvrzeno, že právě kaštany jsou vhodné pro krátkodobou léčbu žilní nedostatečnosti. Upravují totiž propustnost žilní stěny a tím zabraňují zejména vzniku otoků.

Citrusy/pomeranče

Citrusové plody zdaleka nejsou pouze bohatým zdrojem vitaminu C. Skrývá se v nich také látka zvaná diosmin či hesperidin, která se získává zejména z pomerančů. Diosmin se podává nejen při problémech s křečovými žilami, ale také u pacientů s hemeroidy. Při správném podávání je jeho účinek patrný už po týdnu, pro dlouhodobější efekt je ale podáván po dobu 4 až 8 týdnů.

  • Červená řepa. Tato vynikající kořenová zelenina pomáhá zpevnit cévní stěny.
  • Černý rybíz. Někdo na něj nedá dopustit, jinému jeho výrazná chuť a aroma naopak vadí.
  • Grapefruity
  • Rajčata
  • Pohanka
  • Ovesné vločky
  • Šípky
  • Jablka

Zařadíme také jednak byliny, které přímo prospívají cévám (hloh, jmelí, srdečník, měsíček, komonice, pohanka, černý rybíz list, routa, aronie, kaštan), jednak byliny, které odkyselují a čistí organismus (pampeliška, vřes, řebříček, řepík, kopřiva, pýr, bříza, lopuch, tužebník…). Na těžké, unavené nohy se velmi osvědčil Čaj 100 mil (Dr. Popov), na praskající cévky je vhodný čaj Rutinová bomba (Dr. Popov). Také můžeme použít ajurvédský čaj Abhaya a čaj nebo kapky Cévní (Grešík). Z dalších bylinných přípravků, prospívajících při křečových žilách, mohu doporučit MK (Mátovou směs dědka kořenáře Nového), Venosil (Diochi) a Korolen (Energy). Přípravky je možné střídat nebo to, co Vám nejlépe vyhovuje užívat i dlouhodobě.

Nejčastější onemocnění žil

První skupina opatření se týká stravování. Předcházejte zácpě a nadváze, jezte dostatek vlákniny, omezte příjem nasycených tuků a dodržujte pitný režim. Na žíly působí negativně také dlouhé stání nebo sezení bez pohybu, proto si dopřejte dostatek pohybu vedoucí k aktivaci svalově-žilní pumpy. Nepříznivé působí na tento druh onemocnění také vysoké teploty, proto se vyvarujte opalování, saunování a po horké koupeli si osprchujte nohy studenou vodou. Dále noste spíše volnější oblečení a nenoste vysoké podpatky. Ulevit si můžete také podložením dolních končetin během noci nebo masáží od chodidel směrem nahoru,“ radí lékařka Petra Zimolová.

Ateroskleróza (kornatění tepen) je dlouhodobý proces, při kterém se do stěny tepny postupně ukládají různé látky tukové povahy. Průsvit tepny se postupně zužuje a zásobovaná tkáň je postižena nedostatečným přísunem kyslíku a živin. Pokud se tepna stane zcela neprůchodnou, dojde k úplnému odumření postižené tkáně.

Ateroskleróza a její následky je u nás stále na prvním místě příčin úmrtí. Řadí se mezi civilizační choroby, které jsou způsobeny nesprávným životním stylem. Mezi hlavni rizikové faktory patří především kouření, nedostatek pohybu a nezdravá a tučná strava. Další rizika představují vysoký krevní tlak, obezita, diabetes, porucha metabolismu tuků, dědičnost a dlouhodobý stres.

Varixy, křečové žíly, jsou nejčastějším žilním onemocněním. Jsou přítomné zejména na dolních končetinách, kde vznikají na základě oslabení žilní stěny a nedomykavostí žilních chlopní. Tím dochází k městnání krve v žilách, které se rozšiřují, vytvářejí další záhyby a vystupují nad povrch kůže. Takové žíly představují nejen kosmetický problém, ale mají i sníženou funkčnost. Při dlouhodobém zanedbání mohou vést k závažným komplikacím: žilní trombóze nebo bércovému vředu.

Záněty žil se rozdělují podle toho, jestli postihují povrchový nebo hlubo- ký žilní systém. Projevují se bolestivostí, místním zarudnutím a ztvrdnutím žíly, svěděním postižené oblasti, otokem celé končetiny a namodralým zbarvením kůže.

Co je trombóza?

Trombóza může postihovat jak žíly, tak tepny. Vytváří se v nich krevní sraženina, trombus, která omezuje průtok krve danou oblastí. Sraženina omezuje přívod kyslíku a živin do tkáně se všemi důsledky, jaké byly popsány u aterosklerózy. Hlavními rizikovými faktory pro žilní trombózu je zvýšená srážlivost krve, déletrvající nehybnost dolních končetin, stavy po operacích, obezita, těhotenství a hormonální antikoncepce. Z výše uvedeného vyplývá, že cévní onemocnění mohou být velice závažná a často končí fatálními následky. Proto je potřeba o své cévy pečovat. Racionální strava, dostatek pohybu a pravidelné preventivní prohlídky u lékaře by měly být samozřejmostí pro každého z nás.